5 veidi, kā aizsargāt savus datus tiešsaistē. Vienkāršas idejas no SpeedTest, kā padarīt sērfošanu tīmeklī drošāku.
Reklāmu bloķēšanas ierīces
Tas palīdz samazināt personas informācijas apjomu, kas nonāk trešo personu rokās. Ne visas vietnes ļauj skatīt to lapas ar bloķētāju. Tām vietnēm, kas jums ir svarīgas, varat izdarīt izņēmumu. Lielākā daļa programmu atbalsta funkciju “Nebloķēt reklāmas šajā lapā”.
Populārākās no tām ir AdBlock un AdBlock Plus, uBlock Origin un AdGuard. Tām ir līdzīgi mērķi, bet funkcionalitāte var atšķirties. Piemēram, uBlock Origin nesamazina pārlūkprogrammas ātrumu. Savukārt AdBlock maksas versijā ir iespēja reklāmas banerus aizstāt ar smieklīgiem dzīvnieku attēliem. Dažās pārlūkprogrammās ir iebūvēts bloķētājs, piemēram, Opera. Savukārt mobilā Firefox Focus var tikt galā ar nevēlamām reklāmām viedtālruņos.
Drošs pārlūks
Mūsdienu pārlūkprogrammās ir daudz iebūvētu drošības tehnoloģiju: reklāmu un tīmekļa meklētāju bloķētāji, paroļu pārvaldnieki.Tās arī pārbauda lejupielādētos failus, lai atrastu vīrusus, un var aizsargāt maksājumus tiešsaistē. Dažas no tām arī atklāj krāpnieciskas vietnes, kas izveidotas ar mērķi nozagt datus: bīstamā lapā pārlūkprogramma brīdina par riskiem un iesaka tajā neiet.
Paroļu pārvaldnieks
Izdomāt spēcīgu paroli ir viegli, bet atcerēties to ir daudz grūtāk. Un, ja mēģināt to darīt katram kontam un personīgajam kabinetam, uzdevums kļūst gandrīz neiespējams. Paroļu pārvaldnieki var palīdzēt to atrisināt. Tie paši ģenerē sarežģītas paroles un glabā tās drošā glabātuvē. Jums nebūs jāatceras dati katrai vietnei – programma pati aizstās simbolus vajadzīgajā laukā.
Šādu risinājumu ir daudz. Piemēram, NordPass, Bitwarden, KeePass, Dashlane, Enpass un RoboForm. Jums jāizvēlas kāds no tiem, pamatojoties uz savām vajadzībām. Piemēram, Enpass ir vienkāršs un lietotājam draudzīgs interfeiss, savukārt RoboForm var ievadīt datus ne tikai pārlūkprogrammā, bet arī citās lietojumprogrammās: vēstnešos, mākoņklientos vai spēļu veikalos.
Divu faktoru autentifikācija
Tas ir drošības veids, kad lietotājam, lai iegūtu informāciju, ir jāuzrāda vairāk nekā viens piekļuves tiesību apliecinājums. Piemēram, ievadiet savu bankas lietotnes lietotājvārdu un paroli – tas ir pirmais faktors.Pēc tam tiek lūgts ievadīt apstiprinājuma kodu, kas tiek nosūtīts uz tālruņa numuru, izmantojot SMS, mobilo paziņojumu vai e-pastu – tas ir otrais faktors.
Divu faktoru autentifikāciju var veikt, izmantojot SMS paroles, īpašas autentifikatoru lietojumprogrammas, verifikāciju oficiālās programmās un ar aparatūras žetonu palīdzību. Visdrošākais veids ir tālrunī instalēt lietojumprogrammu, kas ģenerē paroles pat bez piekļuves tīmeklim. Piemēram, Authy, Google Authenticator un Microsoft Authenticator.
Antivīrusi
Līdz ar tehnoloģiju attīstību attīstās arī ļaunprātīga programmatūra – vīrusi, Trojas zirgi, tārpi, taustiņtīkla meklētāji un citas spiegprogrammatūras.
To mērķis ir zagt datus, izsekot lietotāju darbībām tiešsaistē, inficēt un bloķēt ierīces.
Tos var noķert, lejupielādējot un palaižot failus no nepārbaudītiem avotiem vai noklikšķinot uz aizdomīgām saitēm. Antivīrusu programmas nodrošina, ka vīruss nevar nokļūt ierīcē, un, ja tas tur nokļūst, tās to atklāj un iznīcina.
Bezmaksas pretvīrusu programmām bieži vien ir ierobežota funkcionalitāte, taču aizsardzībai pret tradicionāliem apdraudējumiem tās joprojām ir labāk nekā nekas. Šajā segmentā populāras ir Kaspersky Free, AVG Antivirus Free, 360 Total Security. Maksas antivīrusiem var būt paroļu pārvaldnieks, VPN pakalpojums, vecāku kontrole un aizsardzība pret pikšķerēšanu. Populārākās ir Kaspersky Premium, Dr. Web Security Space, Norton 360, BitDefender, McAfee Total Protection.
Tomēr antivīrusi bieži vien ir resursietilpīgi, tāpēc to darbība var ietekmēt datora ātrumu.